Як правильно доглядати за лінзами
Догляд за контактними лінзами - проста, але обов'язкова процедура, яку не можна ігнорувати. Для правильного виконання потрібно орієнтуватися на інструкції до лінз та спеціального розчину, а також на рекомендації вашого офтальмолога.
Необхідність догляду за лінзами
Через вплив слізної рідини на КЛ накопичуються жирові та білкові відкладення, що створює середовище для розмноження шкідливих мікроорганізмів. Таким чином, бактерії можуть потрапляти в очі та провокувати захворювання.
Крім того, на вироби в процесі носіння попадає пил, частинки макіяжу та інші забруднення (наприклад, коли ви берете їх руками). Тому важливо дотримуватись правил догляду за медичною оптикою, а також знати, як зберігати лінзи, щоб забезпечити безпечне та комфортне використання.
Як доглядати за лінзами
Перш ніж надягати, знімати або очищати оптику, необхідно ретельно вимити руки антибактеріальним милом, після чого витерти рушником або серветкою без ворсу (щоб частки не опинилися на поверхні лінз).
Одразу після зняття оптики її потрібно очистити дезинфікуючим розчином і помістити на зберігання. Тримають КЛ у спеціальному контейнері з антибактеріальною чи багатофункціональною рідиною. Як часто потрібно міняти розчин для лінз? Як правило, це роблять раз на місяць: контейнер дезінфікують та заповнюють новим розчином.
Надягають очні лінзи тільки після дезінфекції - вони повинні полежати в розчині хоча б кілька годин. Ні контейнер, ні оптику, що у ньому зберігається, не можна промивати звичайною водою, особливо з-під крана. Якою б чистою не здавалася вода, в ній все одно містяться домішки та мікроби, які провокують забруднення, а іноді й пошкодження виробів. В результаті можна травмувати око та отримати запалення. У чому можна зберігати лінзи? Для очищення та зберігання потрібно використовувати лише спеціальні розчини.
Алгоритм очищення лінз
Процедура очищення складається з кількох кроків:
-
у попередньо продезинфікований контейнер потрібно залити розчин;
-
вимитими і висушеними руками зніміть лінзу і покладіть на долоню;
-
капніть на оптику спеціальну рідину, наприклад Реню розчин, кілька разів;
-
дбайливо протріть поверхню пальцем, щоб очистити від забруднень;
-
ще раз капніть розчином, щоб сполоснути виріб;
-
переверніть оптику на інший бік та повторіть процедуру;
-
після ополіскування покладіть її в контейнер з дезинфікуючою рідиною;
-
аналогічно зніміть, очистіть і відправте на зберігання другу лінзу.
Як чистити контейнер
Правильний догляд за контейнером не менш важливий, ніж очищення оптики. Щомісяця виконуйте простий алгоритм:
-
вилийте з контейнера стару рідину;
-
вимийте внутрішню поверхню свіжим розчином, приділяючи увагу важкодоступним ділянкам, промийте зовні;
-
переверніть ємність нагору дном і поставте на серветку сушитися.
Дуже зручно мати кілька контейнерів про запас: наприклад, поки ви чистите і сушите один – лінзи зберігаються в іншому.
Особливості вибору розчину
Спеціальна дезінфікуюча рідина для зберігання лінз виконує такі функції:
-
очищає поверхню від забруднень та відкладень;
-
запобігає розмноженню патогенних мікроорганізмів;
-
допомагає утримувати вологу всередині виробів, запобігаючи пересиханню.
Важливо пам'ятати, що звичайна вода не підходить для цих цілей, оскільки не має антибактеріальних властивостей і може містити різні домішки. Крім того, лінзи, які зберігатимуться у воді, можуть з часом розбухати та деформуватися.
Фізіологічні розчини також не рекомендуються: хоч вони і стерильні, але мають малий термін зберігання і швидко втрачають властивості.
Для догляду за очними лінзами та правильного їх зберігання слід застосовувати лише спеціальні рідини. Зокрема, можна купити розчин із перекисом водню – він забезпечить ефективну дезінфекцію.